03.03.2025 / Xarici səfərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədovun başçılığı ilə Rumıniyada səfərdə olan nümayəndə heyəti Dini məsələlər üzrə dövlət katibi Çiprian Vasile Oliniçi ilə görüşüb.
Nümayəndə heyətini salamlayan Rumıniyanın dini məsələlər üzrə dövlət katibi Çiprian Vasile Oliniçi qarşılıqlı səfərlərin  iki ölkə arasında dini sahədə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər, əməkdaşlıq imkanları və istiqamətləri barədə müzakirələr aparmaq baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb. Azərbaycan və Rumıniya xalqlarının paylaşıla biləcək ortaq dəyərlərinin olduğunu diqqətə çatdıran dövlət katibi Azərbaycandakı multikultural və tolerant mühiti yüksək qiymətləndirdiyini,  ölkəmizin bu sahədə mövcud təcrübəsinin öyrənilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Azərbaycandakı dövlət-din münasibətləri və multikultural mühit, dinə dövlət qayğısı barədə məlumat verən Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə milli-mənəvi və tolerant dəyərlərin qorunub saxlanılmasına xüsusi önəm verildiyini, müxtəlif dinlər arasında həmrəyliyin gücləndirilməsi istiqamətində böyük səylər göstərildiyini bildirib. Azərbaycanda tarixən müxtəlif konfessiyaların nümayəndələrinin vahid bir ailə kimi mehriban şəraitdə yaşadıqlarını, dövlətin bu ənənələri daha da inkişaf etdirmək məqsədilə mühüm layihələrin həyata keçirildiyini qeyd edib. Ölkəmizin dinlər və mədəniyyətlərarası münasibətlərin inkişafına verdiyi töhfələrdən də danışan Komitə sədri Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə keçirilən tədbirlərin beynəlxalq səviyyədə tolerantlığın möhkəmlənməsinə böyük təkan olduğunu söyləyib.
Baş direktor Florin Frunza, müavini Sezar Pavalaşcunun da iştirak etdiyi görüşdə dini sahədə qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə edilib, müvafiq sahə üzrə müxtəlif istiqamətlərdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

Chairman of the State Committee met with Romania’s State Secretary for Religious Affairs
The delegation led by Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, held a meeting with Ciprian Vasile Olinici, State Secretary for Religious Affairs of Romania.
Welcoming the delegation, State Secretary Ciprian Vasile Olinici emphasized the importance of reciprocal visits in discussing issues of mutual interest and exploring cooperation opportunities in the field of religion between the two countries. He highlighted the shared values of the Azerbaijani and Romanian peoples, appreciating the multicultural and tolerant environment in Azerbaijan and underscoring the importance of studying Azerbaijan’s experience in this area.
Providing insights into state–religion relations and the multicultural environment in Azerbaijan, Chairman Mammadov noted that under President Ilham Aliyev’s leadership, significant importance is placed on preserving national, moral, and tolerant values. He stated that substantial efforts are being made to strengthen solidarity among different religions. Ramin Mammadov emphasized that representatives of various confessions have historically coexisted in Azerbaijan as one family in an atmosphere of mutual respect, and that the state continues to implement vital projects to further develop these traditions.
Regarding Azerbaijan’s contributions to the advancement of interreligious and intercultural relations, the Chairman asserted that events initiated and supported by Azerbaijan play a significant role in enhancing tolerance at the international level.
The meeting, attended by Director General Florin Frunza and Deputy Director General Cezar Păvălashcu, included discussions on issues of mutual interest in the religious sphere and emphasized the importance of further expanding cooperation in various relevant areas.