08.10.2025 / Xarici səfərlər
Komitə sədri İsa Məsihin Sonuncu Gün Müqəddəsləri Kilsəsinin “On iki Həvari Kvorumu”nun üzvü ilə görüşüb
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov  ABŞ-yə səfəri çərçivəsində İsa Məsihin Sonuncu Gün Müqəddəsləri Kilsəsinin “On iki Həvari Kvorumu”nun üzvü Deyvid Bednar ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müəyyən etdiyi siyasətə uyğun olaraq ölkəmizdə dini icmalara davamlı olaraq maddi və mənəvi dəstək göstərilir. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə məscid və kilsələrin bərpası Azərbaycanın dövlət-din münasibətlərində nümunəvi təcrübəsini nümayiş etdirir. Dini qurumlarla əməkdaşlıq siyasətinin məqsədi cəmiyyətdə qarşılıqlı anlaşmanın, həmrəyliyin və mənəvi dəyərlərin qorunması, eləcə də təşviqidir. İsa Məsihin Sonuncu Gün Müqəddəsləri Kilsəsinin Azərbaycandakı uğurlu fəaliyyətinə toxunan Ramin Məmmədov görüş iştirakçılarını dini icmaya məxsus kilsənin yaxın zamanlarda keçirilməsi nəzərdə tutulan açılış mərasiminə dəvət edib.
Deyvid Bednar Azərbaycanın sülh quruculuğu və dinlərarası dialoq prosesindəki roluna toxunaraq, ölkəmizdə təkcə ənənəvi dinlərin yox, onların müxtəlif qollarının mənsublarına da sərbəst şəkildə ibadət etmək imkanının yaradılmasını yüksək qiymətləndirdiyini deyib. Bildirib ki, Azərbaycanda dini konfessiyalara münasibət, tarixi-dini abidələrin bərpasına göstərilən xüsusi diqqət, dinlərarası dialoq mövzusunda təşkil olunan beynəlxalq konfranslar dövlətin tolerantlıq prinsiplərinə yanaşmasını nümayiş etdirir.
Kilsənin “Yetmiş Həvari Kvorumu”nun üzvü Cek Gerardın da iştirak etdiyi görüşdə əməkdaşlıq perspektivləri, beynəlxalq platformalarda Azərbaycanın multikulturalizm və tolerantlıq ənənələrinin təbliği barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Chairman met with a member of the “Quorum of the Twelve Apostles” of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints
Within the framework of his visit to the United States, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, met with David Bednar, a member of the “Quorum of the Twelve Apostles” of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints.
During the meeting, Chairman Mammadov emphasized that, in line with the policies established by President Ilham Aliyev, religious communities in Azerbaijan continue to receive both financial and spiritual support. The restoration of mosques and churches in territories liberated from occupation showcases Azerbaijan’s exemplary approach to state–religion relations. The policy of cooperation with religious organizations aims to foster mutual understanding, solidarity, and moral values in society. Highlighting the successful activities of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints in Azerbaijan, Ramin Mammadov invited the participants to the forthcoming inauguration ceremony of the church.
David Bednar acknowledged Azerbaijan’s role in peacebuilding and interreligious dialogue, commending the country’s commitment to allowing adherents of both traditional religions and their various denominations to worship freely. He noted that the state’s approach to religious communities, the careful restoration of historical and religious monuments, and the organization of international conferences on interfaith dialogue demonstrate Azerbaijan’s dedication to tolerance.
The meeting, which was also attended by Jack Gerard, a member of the Church’s General Authority Seventy, included discussions on cooperation prospects and the promotion of Azerbaijan’s traditions of multiculturalism and tolerance on international platforms.