08.10.2025 / Xarici səfərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədovun Amerika Birləşmiş Ştatlarına səfəri davam edir.
Səfər çərçivəsində Ramin Məmmədov Kem C. Qardner adına Siyasət İnstitutunun  direktoru Natali Qoçnur ilə görüşüb. Komitə sədri ölkəmizdə dini təhsilin inkişafının önəmi, o cümlədən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun fəaliyyət istiqamətləri barədə danışıb.  Qeyd edib ki, dini təhsil sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə müxtəlif ölkələrin təhsil müəssisələri ilə əlaqələr qurulur, tələbə  mübadiləsi həyata keçirilir, ortaq tədqiqat layihələri icra olunur.
İnstitutun icraçı direktoru Natali Qoçnur ölkəmizdə dini müxtəliflik, tolerantlıq və mədəni harmoniya prinsiplərinin dövlət siyasətinin ayrılmaz hissəsi kimi həyata keçirilməsini təqdirəlayiq nümunə adlandırıb. İnstitutun beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini bildirən N.Qoçnur Azərbaycan təcrübəsinin dinlərarası dialoq, mədəni müxtəliflik və sosial inteqrasiya sahəsində xüsusi maraq doğurduğunu qeyd edib.
Komitə sədri İsa Məsihin Sonuncu Gün Müqəddəsləri Kilsəsinin Təhsil üzrə İdarə Heyətinin katibi Kelli Hos və Kilsənin Xeyriyyəçilik Mərkəzinin direktoru Şeron Yubenk ilə də görüşüb. Görüşlərdə Azərbaycandakı dövlət-din münasibətləri, dini sahədə həyata keçirilən dövlət siyasəti barədə geniş məlumat verilib, eləcə də dini təhsil və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Yuta Dünya Ticarət Mərkəzinin icraçı direktoru Conatan Fridmanla baş tutan görüşdə isə dinlərarası dialoq və vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı istiqamətində birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

08.10.2025 / Foreign Visits
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, continued his visit to the United States with a series of meetings.
During the meeting with Natali Gochnur, Director of the Kem C. Gardner Policy Institute, Chairman Mammadov spoke about the importance of religious education in Azerbaijan, including the activities of the Azerbaijan Institute of Theology. He noted that, as part of expanding international cooperation in religious education, partnerships have been established with institutions in various countries, including student exchanges and joint research projects.
Natali Gochnur commended Azerbaijan’s integration of religious diversity, tolerance, and cultural harmony as an inseparable part of state policy, highlighting the special interest in the country’s experience in the fields of interreligious dialogue, cultural diversity, and social integration.
Chairman Mammadov also met with Kelly Haws, Secretary of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints’ Board for Education, and Sharon Yubenk, Director of the Church’s Charitable Center. The discussions covered state–religion relations in Azerbaijan, the state policy in the religious sphere, and opportunities for cooperation in religious education and humanitarian initiatives.
Additionally, a meeting was held with Jonathan Friedman, Executive Director of the Utah World Trade Center, during which joint initiatives in the areas of interreligious dialogue and civil society development were discussed.