Dövlət Komitəsinin nümayəndə heyəti Türkiyədə səfərdədir
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gündüz İsmayılovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti dekabrın 25-dən 27-dək Türkiyə Respublikasında səfərdə olacaq.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyətinin İğdır şəhərində vali Ercan Turan və müfti Zahit Demirellə görüşləri keçirilib.
Görüşlər zamanı Azərbaycan və Türkiyə arasında ortaq etnik, mədəni köklərə əsaslanan dostluq, qardaşlıq münasibətlərinin hər iki ölkənin dövlət başçılarının uzaqgörən siyasəti nəticəsində dinamik şəkildə inkişaf etdiyi vurğulanıb. Qeyd olunub ki, bu siyasət xalqlarımız arasında güclü qardaşlıq və əməkdaşlıq mühitinin formalaşmasına mühüm töhfə verir.
Həmçinin, Azərbaycanın mədəniyyətlər, dinlərarası dialoq və əməkdaşlıq məsələlərinə daim böyük qayğı ilə yanaşması, multikulturalizm ideyalarının dünyanın və bəşəriyyətin ümumi sərvətlərindən biri kimi qorunmasının vacibliyi bildirilib.
Qeyd edək ki, səfər proqramı çərçivəsində nümayəndə heyətinin Qars şəhərində də bir sıra rəsmi görüşlər keçirməsi nəzərdə tutulur. Nümayəndə heyətinə Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyindəki Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov və Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun icraçı direktoru Vüsal Göyüşov daxildir.

Delegation of the State Committee paid an official visit to Türkiye
The delegation led by Gunduz Ismayilov, Deputy Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations of the Republic of Azerbaijan, paid an official visit to the Republic of Türkiye from December 25 to 27.
During the visit, meetings were held in the city of Igdır with Governor Ercan Turan and Mufti Zahit Demirel.
In these discussions, it was emphasized that the relations of friendship and brotherhood between Azerbaijan and Türkiye, rooted in shared ethnic and cultural heritage, have been dynamically developing due to the far-sighted policies of both countries' leaders. This policy has significantly contributed to fostering a strong atmosphere of brotherhood and cooperation between the two nations.
It was also highlighted that Azerbaijan consistently places great importance on intercultural and interfaith dialogue and cooperation, asserting that safeguarding the principles of multiculturalism as a shared human heritage is of vital importance.
Additionally, the visit program includes several official meetings scheduled in the city of Kars. The delegation comprises Agil Shirinov, Rector of the Azerbaijan Institute of Theology, and Vusal Goyushov, Executive Director of the Moral Values Promotion Fund.