Dövlət Komitəsinin nümayəndə heyəti Rumıniya patriarxlığında görüş keçirib
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədovun başçılığı ilə Rumıniyada səfərdə olan nümayəndə heyəti Rumıniya Pravoslav Patriarxal Kilsəsini ziyarət edib.
Daha sonra nümayəndə heyəti Rumıniya Patriarxının müavini Varlaam Ploieşti ilə görüşüb. Varlaam Ploieşti nümayəndə heyətini qəbul etməkdən məmnunluğunu ifadə edib.
Rumıniya ilə Azərbaycan arasında mövcud olan dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinə toxunan Varlaam Ploieşti multikulturalizmin mərkəzi kimi tanınan, dini-milli zəmində qarşıdurmanın heç vaxt olmadığı Azərbaycanın dinlərarası, mədəniyyətlərarası münasibətlərə töhfə verən bir sıra təşəbbüslərlə çıxış etməsini yüksək dəyərləndirib.
Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Azərbaycanın nümunəvi dövlət-din münasibətləri, dinlərarası harmoniya, eləcə də dinc birgəyaşayış sahəsində əldə etdiyi uğurlar barədə danışıb. Bildirib ki, ölkəmizdə mütərəqqi dini dəyərlərin qorunması, vicdan və dini etiqad azadlığının təmin edilməsi, müxtəlif konfessiyalar arasında həmrəyliyin dərinləşməsi üçün yaradılmış qanunvericilik bazası dinlərarası dialoqun hüquqi-siyasi əsasını təşkil edir. Ölkəmizdə din siyasəti demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlətçilik prinsiplərinə və beynəlxalq normalara uyğun həyata keçirilir.

Delegation of the State Committee held meeting at the Romanian Patriarchate
The delegation led by Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations visited the Romanian Orthodox Patriarchal Church during their official visit to Romania.
Subsequently, the delegation met with Varlaam Ploiești, Deputy Patriarch of Romania, who expressed his satisfaction at receiving the Azerbaijani delegation.
In acknowledging the friendly and cooperative relations between Romania and Azerbaijan, Varlaam Ploiești highly praised Azerbaijan’s initiatives aimed at fostering interreligious and intercultural dialogue, noting that Azerbaijan is recognized as a center of multiculturalism where religious and ethnic conflicts have never occurred.
Chairman Ramin Mammadov spoke about Azerbaijan’s exemplary state–religion relations, interfaith harmony, and accomplishments in peaceful coexistence. He emphasized that the legal framework established in Azerbaijan to protect progressive religious values, ensure freedom of conscience and religion, and strengthen solidarity among different confessions forms the legal and political foundation of interfaith dialogue. Ramin Mammadov noted that Azerbaijan’s religious policy is implemented in accordance with democratic, legal, and secular state principles, as well as international norms.