Azərbaycan nümayəndə heyəti İğdır və Qarsda din xadimləri ilə görüşlər keçirib
Türkiyədə səfərdə olan Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gündüz İsmayılovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti İğdır və Qars şəhərlərində Əhli Beyt Alimləri dərnəklərinin üzvləri ilə görüşüblər.
Din xadimləri ilə görüşlərdə iki qardaş ölkə arasında münasibətlərin dövlət başçıları tərəfindən yüksək səviyyəyə çatdırılmasının, keyfiyyətcə yeni müstəviyə keçməsinin önəmi vurğulanıb.
Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin sağlam əsaslar üzərində qurulduğu, dini etiqad azadlığının təmin edildiyi və bütün dini icmalara bərabər şərait yaradıldığı diqqətə çatdırılıb. Tolerantlıq və multikulturalizm dəyərlərinin Azərbaycan cəmiyyətinin əsas xüsusiyyətlərindən biri olduğu qeyd edilib. Xalqımızın tarixi-mədəni irsinin, milli-mənəvi dəyərlərinin qorunmasının, habelə dini ibadət yerlərinin bərpasının daim diqqətdə saxlanıldığı bildirilib.
Əhli Beyt Alimləri dərnəklərinin üzvləri isə Azərbaycan nümayəndə heyətinin səfərini yüksək qiymətləndirərək bu cür görüşlərin dini həmrəyliyin möhkəmlənməsinə, qarşılıqlı anlaşmanın daha da dərinləşməsinə töhfə verdiyini bildiriblər. Dini sahədə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin hər iki ölkənin maraqlarına xidmət etdiyini vurğulayıblar.

30.12.2025 / Foreign Visits
The delegation led by Deputy Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations of the Republic of Azerbaijan Gunduz Ismayilov, is on an official visit to Türkiye, where they met with members of the Associations of Ahl al-Bayt Scholars in the cities of Igdır and Kars.
During the meetings with religious figures, it was emphasized that relations between the two brotherly countries have been elevated to a high level and advanced to a qualitatively new stage as a result of the leadership of the heads of state.
Attention was drawn to the fact that state–religion relations in Azerbaijan are built on solid foundations, with fully assurance of freedom of religion and equal conditions created for all religious communities. It was noted that the values of tolerance and multiculturalism constitute one of the defining characteristics of Azerbaijani society. The protection of the country’s historical and cultural heritage, national and moral values, as well as the restoration of places of worship, were highlighted as ongoing priorities.
Members of the Associations of Ahl al-Bayt Scholars highly appreciated the visit of the Azerbaijani delegation, noting that such meetings contribute to strengthening religious solidarity and further deepening mutual understanding. They emphasized that developing cooperation in the religious sphere serves the interests of both countries.